Po co właściwe transportować ponadgabaryty? - transportowy

transport nienormatywny

Dzięki nim możliwy jest legalny transport

Istnienie transportu ponadgabarytowego często okazuje się koniecznością. Transport maszyn i innych niezwykle ciężkich materiałów jest niekiedy niemożliwy bez przekraczania dopuszczalnych norm wagi ładunku przewożonego

Po co właściwe transportować ponadgabaryty? - transportowy transport nienormatywny
przez dany pojazd. Jednak, jako że transport ciężki tego wymaga przewidziane zostały pewne możliwości uzyskania zezwolenia na transport ponadgabarytowy. Dzięki nim możliwy jest legalny transport towarów ważących więcej niż maksymalna dopuszczalna masa ładunku zapisana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Nie ulega wątpliwości, że transport ponadgabarytowy nie zyskał możliwości częściowego zalegalizowania bez powodu. Jest to krok w stronę unormowania transportu ciężkiego i ułatwienia przenoszenia ciężkich ładunków, do którego w innym przypadku konieczne były by znacznie droższe, wyspecjalizowane pojazdy. Nie oznacza to jednak, że transport tego typu, wyparł nielegalne przekraczanie norm. Niestety niektórzy właściciele, często z niewiedzy dalej nie rejestrują swoich pojazdów do transportu ponadgabarytowego.


Transport ciężki a formalności

Transport bardzo rzadko kojarzy się z koniecznością załatwiania wielu formalności. I rzeczywiście często jest on realizowany na zasadach ogólnych, które nie wymagają jakichś specjalnych pozwoleń, czy przygotowań. Inaczej jest jednak w przypadku transportu ciężkiego. Transport ponadgabarytowy wymaga różnego rodzaju zezwoleń, protokołów, czy planów.
Aby transport mógł odbyć się daną trasą, musi ona być sprawdzona pod kątem między innymi nośności. Dopiero fachowe ekspertyzy pozwalają konkretne odcinki do trasy włączyć. Ale i to nie wszystko. Ekspertyzy trafiają bowiem wraz z podaniem o zezwolenie do odpowiednich instytucji. I dopiero one wydają decyzję, czy rzeczywiście na danej trasie może być wykonany transport ciężki dla konkretnego ładunku. Do tego dochodzi jeszcze kwestia ubezpieczenia, czy przygotowania protokołu objazdu trasy, gdy zajdzie taka potrzeba. Jak więc widać transport maszyn, hal, czy różnego rodzaju zbiorników wiąże się bardzo ściśle z zaawansowanymi procedurami i licznymi formalnościami.


Transport maszyn nie każdy zrealizuje

Czasami może zdarzyć się tak, że staniemy przed koniecznością przetransportowania jakiejś ciężkiej maszyny. Jak można się oczywiście łatwo domyśleć transport maszyn jest co do zasady niemożliwy zwykłą paczką pocztową. Po pierwsze bowiem maszyny z reguły ważą bardzo dużo, a ponadto zaliczana byłaby taka paczka z miejsca jako transport ponadgabarytowy. Co zatem powinniśmy robić w takiej sytuacji? Ratunkiem może być wyspecjalizowana firma, która zajmuje się takimi zleceniami. Z wiadomych względów tego rodzaju spedycja musi też mieć doświadczenie w realizacji takich zadań. Każdorazowo przecież transport maszyn musi odbywać się z zachowaniem reguł oraz zasad, pozwalających uniknąć niebezpieczeństwa uszkodzenia zawartości przesyłki. Przed złożeniem zamówienia i ostatecznym wyborem firmy spedycyjnej, warto też zapytać konsultanta, czy dana firma realizuje transport ciężki. Czasami może się bowiem okazać, że nawet na hasło transport ponadgabarytowy, ktoś mylnie potwierdzi nasze zamówienie a następnie się z niego wycofa. Dlatego też, by uniknąć rozczarowań dogadajmy wszystkie szczegóły z odpowiednim wyprzedzeniem.


Zgodnie z przepisami jeśli ładunek waży

Książka, krzesło czy nawet lodówka to produkty, które bez problemu można przetransportować z miejsca na miejsce. Ale są takie ładunki, których transport sprawia znacznie więcej kłopotów. Mowa tu między innymi o ładunkach, których masa przekracza 42 tony. Jak wtedy sobie z nimi poradzić? Ich przewozem zajmują się wyłącznie firmy oferujące transport ponadgabarytowy.
Przewoźnicy, którzy decydują się na tego typu usługi, muszą posiadać nie tylko wyspecjalizowaną flotę, ale również doświadczoną kadrę. Transport ciężki wymaga ogromnych umiejętności i to zarówno na etapie planowania, jak i realizacji. Aby wykonać transport maszyn czy choćby konstrukcji stalowych, trzeba doskonale zaplanować trasę, a następnie tak pokierować pojazdem, aby bezpiecznie ładunek dostarczyć na miejsce.
Mówiąc o transporcie ciężkim, należy wspomnieć też o pilotażu. Zgodnie z przepisami, jeśli ładunek waży więcej niż 60 ton, potrzebuje dodatkowo specjalistycznego zabezpieczenia trasy. I wtedy właśnie przed pojazdem podąża zawsze pojazd pilotażowy z sygnalizacją świetlną.



© 2019 http://transportowy.gazeta.beskidy.pl/